8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sözleri ve Mesajları

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılından itibaren kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün geçmişi ise daha eskiye dayanmaktadır. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisle çıkan arbede de işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, sonrasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi vefat etti.

Kadınlara verilen günler değerler ve haklar 1921 yılında Türkiyede, 1925 yılında ise Rusya’da farklı tarih ve günlerde kutlanıldı. 1977’den itibaren ise, Birleşmiş milletler nezlinde 8 Mart tüm Dünyada kutlanılan bir güne dönüştürüldü.

8 Mart Mesajları;

“Dünyada her şey kadının eseridir.” Mustafa Kemal Atatürk

Her kadın birer çiçektir; ilgi ve sevgiye layıktır. Başımızın tacı tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun…

Analarımız, bacılarımız, hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Günü”nü kutluyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz … En derin denizde yüzebilir, en yüksek zirveye tırmanabilirsiniz… Güçlü, güzel, şefkatli, sevgi dolu, merhametli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasınız! Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!