Amazon FBA ve FBM Modelleri Nedir?

Online pazaryeri, e-ticaret yapmak isteyen firmaları için birçok avantaj sunan online alışveriş platformlarıdır. Online pazaryerleri (marketplace), bir e-ticaret iş modelidir. Farklı büyüklüklerdeki firmalara mal ve hizmetlerini satma imkanı verir.

Amazon bize bu fırsatı sunan en büyük Pazar yerlerinden birisidir. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu olan Brand Finance, 2020’de dünyanın en değerli markası olarak birinci sırada 352,2 milyar dolarla Amazon olduğunu açıkladı.

Amazon’un başarısının altında, ürün lojisitiği açısından değer yaratan farklı bir model vardır: FBA modeli.

FBA Nedir?

Açılımı Fulfillment By Amazon (FBA) olan bu modelde depolama, paketleme ve dağıtım süreçlerinin Amazon tarafından yapıldığı satıcının iş yükünün önemli derecede üstlenildiği bir model. Amazon müşterileri tarafından gittikçe tercih edilen bu modelde müşteriler ürünlerini toplu bir şekilde amazon depolarına gönderebiliyor. Burada kişileri zorlayacak durum ise birden fazla ürün yelpazesine sahip olan müşterilerin bu süreçte ürünlerini tek tek barkodlaması ve kolilerini Amazonun verdiği depolara koli etiketlerini doğru yapıştırarak göndermesi büyük önem taşımaktadır.

Burada lojistik sürecinin çok iyi bir şekilde yürütülmesi ve uygun fiyatlara gönderilmesi müşteri için en önemli faktördür. Eğer ürünlerin lojistiğini doğru ve etkin bir şekilde yapamazsanız verdiğiniz onca emek boşa gidebilir. Navlungo olarak göndereceğiniz her sevkiyatınızı kendi sevkiyatımız gibi benimseyip size en uygun maliyetler sunarak gönderilerinizi en optimum sürede Amazon depolarına ulaştırıyoruz.

FBM Nedir?

Açılımı Fulfillment By Merchant (FBM) olan bu modelde birçok pazar yeri firmasında olduğu gibi ürününüzün satıldıktan sonraki süreçlerini de sizin yönettiğiniz bir modeldir. Buradaki en büyük avantajlardan birisi ürününüzün paketlemesini kendiniz yapacağınız için markanızın tanınırlığını paketlemede öne çıkarabilirsiniz. Dezavantajlar ise yapacağınız satışlardaki yöneteceğiniz lojistik, FBA modeline göre daha karmaşık ve takibi zor olduğundan ekstra insan gücü gerektirebilmektedir

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.