Girişimciler için iş yeri açma kredileri

Ocak 2019’da 26 bin işyeri açıldı. (ne yazık ki 12 bin işyeri de kapandı.) İş yeri açanların çok büyük bir kısmı yeni girişimci. Konu girişimci olunca, bizde iş yeri açma kredilerini bir mercek altına aldık.

İşyeri açma kredisi veren bankalardan önce KOSGEB’in HİBE ve Faizsiz Kredi imkanları göze çarpıyor. KOSGEB girişimcilere 50.000 TL hibe desteği ve hibe desteğinin yetersiz kaldığı durumlarda ise 100.000 TL faizsiz kredi başvurusu yapma imkanı vermekte. Geçtiğimiz yıllarda KOSGEB’İn şartları çok ağırken, yeni güncellemelerle hibe ve faizsiz kredi şartları daha hafiflemiş gözüküyor.

KOSGEB

KOSGEB’den kredi almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmalı ve Girişimcilik Sertifikası almalısınız. Eğitimde sıkça konu edilen iş planı hazırlamalı ve KOSGEB’i yapacağınız iş planı ile ikna etmelisiniz. KOSGEB direk kredi olarak, miktarı sizin hesabınıza yatırmıyor. Doğal olarak, önce sermayeyi koyup iş yerini açmanızı ve sonra KOSGEB’den gösterdiğiniz faturalar ile hibenizi kontrollü ödüyor.
Kestirmeden gitmek istiyor iseniz, Bankadan iş yeri kredisi almak KOSGEB’den kredi almaya göre daha kolay sayılabilir. (kredi enstrumanları açısından bankalar, bu gibi işlemlerde ticari farklı teminat isteyebilir.) Bankalardan kredi almak için iş yerini açma işlemlerinizi yapmanız yeterlidir. Yani iş yeri açma ruhsatı almanız ve tüzel kişilik kazanmanız KOBİ kredisi başvurusunda bulunmanız için yeterlidir.

Halkbank

Farklı deneyimlere sahip ve farklı alanlarda iş fikirlerine sahip girişimcilere özel kredi seçenekleri sunuyorlar. Girişimci Kredilerimiz ile, girişimcileri, üniversite mezunu genç girişimcilerden, teknokentlerde faaliyet gösteren teknolojik girişimcilere kadar geniş bir yelpaze ile destekleniyor.
Üniversite mezunu, deneyimsiz, mezun olduğu bölümle ilgili kendi işini kurmak isteyen ”Genç” girişimciler 50 bin TL’ye kadar, mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunan, deneyimli ve kendi iş yerini açmak isteyen ”Usta” girişimciler de 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor.
Üniversite mezunu olup, deneyim kazandığı ve eğitimini aldığı iş kolunda kendi işyerini açmak isteyen ”Cesur” girişimciler ile ”Mucit” girişimciler ve teknokentlerde faaliyet gösteren, patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen girişimciler ise 75’er bin TL’ye kadar krediden yararlanabiliyor. KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış girişimciler de bu krediden faydalanabiliyor. 48 aya kadar vadeyle kullandırılan kredinin geri ödemesi de aylık eşit taksitli olarak gerçekleştiriliyor.

TEB

Türkiye Ekonomi Bankası iş yeri açma kredisi veren bankalardan biri. Bu bankadan kredi notunuzun da iyi olması durumunda 36 aya varan vade seçenekleri ile 50 bin TL’ye kadar iş yeri açma kredisi alabilirsiniz.
Garanti Bankası da iş yeri açma kredisini Garanti Bankası İşimi Kuruyorum Destek Paketi kapsamında vermektedir. Bu desteğin yanında başta düşük, sonra yükselen tutarlarda ödeme yapmanız için artan taksitli iş yeri mortgage alternatifi de sunuyor.

İş Bankası

İş Bankası ise iş yeri açma kredisini Franchising Kredisi İnovasyon Destek Paketi kapsamında vermektedir.

İng Bank

İng Bank, iş yeri açılımıda “İşin başında başvurun” slogaı ile hemen başvuru yapabileceğiniz bir ekran tasarlamış. İng bank’ın resmi sayfasından başvurabilirsiniz.

Yapı Kredi

Yapı kredi ise , kurumsal internet şubesinden anında eşit taksitli ticari krediye başvurabilirsiniz.