WordPress’de IP Adresleri Nasıl Engellenir?

IP adresi engelleme:  Belirli IP adreslerinin WordPress sitenize erişmesini engellemek ister misiniz? IP adreslerini engellemek, web sitenizdeki spam ve bilgisayar saldırılarını engellemek için bir çözüm olarak kullanılır. Bu yazıda, size IP adreslerinin WordPress’te nasıl engelleneceğini göstereceğiz ve ayrıca hangi IP adreslerinin engellenmesi gerektiğini nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

IP Adresi Nedir?
İnternet fiziksel bir dünyaysa, IP adreslerini ülke, sokak ve ev numaraları olarak düşünün. Temelde 0-255 arasında noktalarla ayrılan 4 sayı grubudur ve şöyle görünürler:

178.17.255.1

İnternete bağlı olan her bilgisayar, kendi internet servis sağlayıcıları tarafından atanmış bir IP adresine sahiptir.Web sitenize gelen tüm ziyaretçiler, web sitenizin erişim günlüğü dosyalarında depolanan bir IP adresine sahiptir. Bu, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinin IP adresinizi de sakladığı anlamına gelir. Bu bilgiyi bir VPN servisi kullanarak gizleyebilirsiniz. Bu, IP adresinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi gizlemenizi sağlar.

IP Adreslerini Neden ve Ne Zaman Engellemeniz Gerekir?

Bir IP adresinin web sitenize erişmesini engellemek, istenmeyen ziyaretçilerle uğraştığınız durumlarda, spam yorum yapanlar, spam e-posta gönderenlerinin artığı, saldırı girişimleri ve DDOS (hizmet reddi) saldırıları için en etkili yoldur.

Web sitenizin bir DDOS saldırısı altında olduğunun en yaygın işareti, web sitenizin sık sık erişilemeyeceği veya sayfalarınızın sonsuza kadar yüklenmeye başlayacağı zamandır. Diğer saldırılar, iletişim formunuzdan spam yorumları veya çok fazla spam e-postası almaya başladığınızda olduğu gibi daha belirginleşir. Spam yorumlarla mücadele etmenin birçok yolu var ancak son çözüm IP adreslerini engellemektir.

Kendinizi, yasal kullanıcıları veya arama motorlarını web sitenize erişmelerini engellemediğinizden emin olmanız gerekir. Şüpheli görünen bir IP adresi kopyalayın ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için çevrimiçi IP arama araçlarını kullanın.

Biz, wordpress’de yorumlar bölümündeki ip adreslerini engellemeyi tercih ediyoruz.

 

WordPress’te IP Adreslerini Engelleme

Yalnızca belirli bir IP adresine sahip kullanıcıların sitenize yorum yapmasını engellemek istiyorsanız, bunu WordPress yönetici alanı içinde yapabilirsiniz.

Ayarlar »Tartışma sayfasına gidin ve ‘Yorum için Kara Listesi’ metin kutusuna gidin,

Engellemek istediğiniz, IP adreslerini, email adreslerini ve alan adlarını tek tek bu bölüme yazabilirsiniz. WordPress şimdi bu IP adreslerine sahip kullanıcıların web sitenize yorum yapmalarını engelleyecektir. Bu kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmeye devam edebilecek, ancak yorum göndermeye çalıştıklarında bir hata mesajı göreceklerdir.

CPanel Kullanarak IP Adresini Engelleme

Bu yöntem, bir IP adresinin web sitenize erişmesini veya görüntülenmesini tamamen engeller. WordPress sitenizi bilgisayar korsanlığı girişimlerinden ve DDOS saldırılarından korumak istediğinizde bu yöntemi kullanmalısınız. Öncelikle, barındırma hesabınızın cPanel panosuna giriş yapmanız gerekir. Şimdi güvenlik bölümüne gidin ve “IP Engelleyici” simgesini tıklayın.

IP Engelleyici, artık ilgili IP’lerden gelen tük aksiyonları siz silene kadar engelleyecektir.

Güvenli kalın.

 

 

 

Dijital Pazarlama Terimleri için Dijital Pazarlama Terimleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.