Kaynayan Kurbağa Sendromu

Değişimler, güçtür, hele alışkanlıkları değiştirmek zordur. Bir projeye başladığınızda, projenin dışındakilerden bile tepki alırsınız. Hele birde “siz bilmiyorsunuz” gibi agresif bir tavır ile hareket ediyorsanız, ciddi bir dirençle karşılaşırsınız. Değişimi yönetmek için bilgelik ve bir takım sofistike politikaları uygulamak gerektirir.

Değişimin dirençle karşılaşacağı durumlarda başvurulan bir teknik de “Kaynayan Kurbağa Sendromu”dur.

Bir kurbağayı kaynar suyun içine atarsanız kendini hemen dışarı atacaktır. Ancak, aynı kurbağayı ılık suyun içine koyarsanız ve korkutmazsanız öylece kımıldamadan duracaktır. Suyu alttan yavaş yavaş ısıtırsanız sıcaklık yükselirken kurbağa hiçbir şey yapmaz tersine keyif de alır. Yükselen sıcaklıkta kurbağa gittikçe daha çok sersemleyecektir, ta ki toptan dışarı çıkacak hali kalmayıncaya kadar. Kaçmak için hiçbir engel kalmadığı halde dışarı kaçmaz, haşlanıp pişer. Çünkü kurbağanın sinir sistemi ani değişikliklere programlanmıştır, yavaş değişimlere tepki vermez.

İş süreçleri de bu şekilde işler, bir takım günlük işlerin içinde siz, farklı işler yüklerseniz, oluşturacağınız fayda, gün yüzüne çıkmadan, tepki ve dirençle karşılaşır. Bu direnci, çatışmayı yönetemezsiniz.

Aman dikkat!