MOQ Minimum Sipariş Miktarı nedir?

alibaba hakkında
alibaba

MOQ veya Minimum sipariş miktarı, Alibaba ve benzeri eticaret sitelerinde tedarikçinizin satış için kabul ettiği minimum ticaret adetidir. Bu değer genelde lojistik operasyon maliyetleri, satılan ürün maliyeti, yeniden paketleme ve palet maliyeteleri ile doğru orantılıdır. Üretici, bazı durumlarda bu maliyetlerden kaçınabilir veya hesaplayamaz. Fakat rekabettin getirdiği son sınırlarda, bu değer, ticaret yapmanızı kolaylaştıran bir değer de olabilir.

Müşteriyi, ithalatçıyı anlamak ve çözüm sunmak sizi (üretici olarak) çok daha iyi pozisyona getirir.

Örneğin, Alibaba.com bu formattaki alıcılara (müşterilere, ithalatçılara) bir servis geliştirdi. Söz konusu servis alıcı hesabı ile Alibaba.com’a girişte en üst sekmede yer alıyor

Minimum Sipariş Miktarı ile tercih edilebilir tedarikçi olma
alibaba minimum sipariş miktarı ile potansiyel müşterilere

Bu, genellikle tedarikçiye ürün siparişi verilmesinde belirlediğiniz minimum birim ürün siparişi olarak da ifade edilir. Müşteri kendi adına bu miktarı hesaplayabilirken, tedarikçi de siparişin kendisine olan maliyetini göz önüne alarak kendi minimum sipariş miktarını belirleyebilmektedir. Örneğin, Tedarikçi XYZ firması. X ürünü için sadece 1000 usd ‘den fazla harcama yapabilen müşterilerinin siparişi kabul edebildiği gibi müşteri eğer sipariş vermek istiyorsa bu alt limite uymak zorunda bırakılabilmektedir.  Alibaba’da bu formatta nispi olarak çok firma bulunur ve eğer rekabet etmek istiyorsanız, bu alan sizin için bir fırsattır. Soldaki resimde kırmızı ile işaretlenmiş “Sevkiyata hazır” bölüme giriş yapan alıcılar (müşteriler, ithalatçılar) aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşır. Bu ekrana girmek, sipariş alma adetlerinizi kısa sürede artırır.

Bunun iki yararı vardır. Birincisi çok sipariş alacağınız için, Alibaba içinde firmanızın ve ürünlerinizin müşteriye gösterme sırasında üst sıralara çıkabilirsiniz. İkincisi ise, alıcıların, müşterilerin çok daha bol olduğu farklı bir ekrandan müşteriye erişebilme imkanıdır. Dijital pazarlama açısından, erişim ve etkileşim, satışın ön adımıdır, dolayısı ile satışlarınız artacaktır.

 

alıcılar için rekabet ekranı
alıcılar için rekabet ekranı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir