Online Satış Alışveriş Sitesi Kuralım

Günümüzde, Pandemi ve  iş hayatının yoğunlaşması, zamanın insana yetmemesi ve sanal dünyanın getirdiği birçok etki dolayısıyla artık mağaza mağaza dolaşmak yerine tüketiciler evlerinden veya ofislerinden oturduğu yerde alışveriş yapmaktadırlar. Aslında teknoloji çok büyük bir ihtiyaca çözüm olmaktadır.

Online Satış sitesi kurabilmeniz için öncelikle, vergi mükellefi olmak gelir. Eğer  yeni bir firma kuracaksanız maliyet avantajı şahıs şirketi kurmak sizin için  iyi bir seçenek olacaktır.

Online alışveriş siteleri, aslında normal mağazalardan alış ve satış kısmıyla hiçbir farkı yoktur. Siz kurulan siteye giriyor ve beğendiğiniz ürünü satın alıyorsunuz. Bunu diğer mağazalardan ayıran tek şey, evinizden oturduğunuz yerden alışveriş yapmanız olmaktadır

Online satış sitesi kurma maliyeti nedir?

Geliştiriciler ilk olarak sıfırdan web site yaparlar. Ancak bu seçenek teknik bilgisi olmayanlar için bir hayli zordur.

Ancak internet sitesi kurmayı kolaylaştıran içerik yönetim sistemleri ve sürükle-bırak Online satış sitesi kurma araçları gibi yazılımlar bulunmaktadır.

Masraflar bir seçenekten çerçevesinde değişiklik gösterecektir. Örneğin WordPress‘i web kurucunuz olarak seçerseniz, ve woocommerce eklentisi dışında, temalara, desteklenen eklentilere ve diğer özelliklere yatırım yapmanız gerekebilir.

Bunun dışında, hazır e-ticaret servis sağlayacıları, ihtiyaçlarınız doğrultusunda size aylık 300.-TL ile 3000.-TL arasında bir bütçe ile bu hizmeti verebilirler

Alan adı (domain) maliyeti
Çok büyük bir maliyet değildir. 10$ ile 30$ arasında uzantısına göre değişiklik gösterir. Her yeni yılda farklı farklı uzantılı domainler satışa sunulur. Eğer müsaitlik durumu var ise .com uzantısı veya .com.tr uzantısı tercih etmenizi öneririz. Ama birçok yerli firma, “com.tr” uzantılı alan adı ile başka ülkelerde ihracat pazarlama hatasına düşüyor. Yurt dışı pazarlama yapacaksanız, “.com” uzantılı alan adı tercih etmelisiniz.

hosting maliyeti
Online satış mağazası / ürün satış sitesi açıyorsunuz, hosting şirketinizin, server durumları, bant genişiliği, 24 saat online olması, kesintilerin senede çok az denecek kadar az olması en önemli konuların başında gelir.

Online Satışta Ödemeler Nasıl Yapılmalıdır?

Ödeme konusu hem kullanıcılar hem de site sahipleri için oldukça önemlidir. Her iki taraf da ödemelerin pratik ve hızlı bir şekilde ödeme yapmak ister. Ayrıca potansiyel müşterileri çekebilmek için ödeme konusuna özen gösterilmelidir.

Kredi kartı ile ödeme hem kullanıcılar hem de site sahipleri için vazgeçilmez bir konumdadır. Kredi kartı güvenli bir alışveriş sunmaktadır. Site sahiplerinin kredi kartı ile ödeme yöntemini kullanıcılara sunabilmesi için SSL kullanımı zorunludur.

3D Secure, kullanıcılara zaten güven veren bir kredi kartı ile ödeme yöntemini daha da güvenilir bir hale getirmektedir. 3D Secure, kredi kartı bilgileri girildikten sonra kullanıcılara yalnızca bir kez kullanabilecekleri kodu telefonlarına göndermektedir. Herhangi bir dolandırıcılık söz konusu olmaması için oldukça önemlidir.

BKM Express, kart bilgilerini her site ile paylaşmak istemeyen kullanıcılar için bir çözüm sunmaktadır. Kart bilgileri yalnızca BKM Express üzerinde saklanarak ödeme yöntemine gidilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir