Prezi Nedir? Klasik sunumlardan sıkılanlar için

Prezi, Klasik sunum programlarının klasik yöntemlerinden sıyrılarak görsellik ve yaratıcılıkla birleştirilmiş sunumlar hazırlamanıza olanak tanıyan bir uygulama. 2008’den beri aktif olan ve dünya üzerinde 90 milyondan fazla kullanıcıya sahip popüler bir sunum hazırlama servisidir.

Şablonları, (ileri fonksiyonları ile) bir sonraki aşama konusunda sizleri bilgilendiriyor. Bir nevi giriş-gelişme ve sonuç odaklı hazır şablonları var. Sunum sırasında internet bağlantısında bir sıkıntı yaşamamak adına, hazırlanılan sunumları desktop aplikasyonunu indirerek, flash diske’de kayıt edebiliyorsunuz.

Sunum hazırlamak gündelik hayatımızın bir parçası. Özellikle pazarlama ile uğraşanlar için, bütçe sunumları, ürün lansmanları, satış trandleri, aylık satış pazarlama toplantıları, swot analizi sonuçları, projeler bitmek bilmez.  Teknikleri kadar, şablonları, kuralları, yerleşimi, planlaması, sunanın duruşu, ses tonu ve araçlarıda önem kazanır. İnanın, bu benzeri konuların birisinin eksikliği sunumun çıktısını engeller.

Hazırlık aşamasında,  konu olan metin,  düz olarak neden sonuç ilişkisi test edilerek yazılmalıdır. Daha sonra bir sunum şablonuna oturturulmalı, şablonları genel kabul görmüş kurallar çerçevesinde sunum provası yapılmalıdır. Sunum yapanın konuya detaylı vakıf olması, sunumda gelecek yakın alakalı soruları bekletmeden, daha uzak soruları ise, sunum sonrası cevaplayabilmelidir.

Prezi hesabı açmak internet kullanıcıları için oldukça kolay.. Tüm uygualamarda olduğu gibi ad, soyad bilgileri ile e-posta adresinizin yanında belirleyeceğiniz şifre prezi hesabı oluşturmanız için yeterli oluyor. İstersseniz google, facebook ve twitter hesaplarınız ile de giriş yapabilirsiniz

Bunun dışında ilk kez giriş yaptığınızda sistem preziyi hangi amaçla kullanmak istediğinizi öğrenmek için (eğitim, iş, pazarlama vb) bir takım sorular soruluyor. Buradaki seçimleriniz sonucunda size farklı şablonlar gösteriliyor.

Prezi’nin şablonlar haricinde,  en önemli özelliklerinden biri, İnternete bağlı herhangi bir akıl cihaz üzerinden Prezi sunumlarınıza ulaşabilmeniz.

Alternatif Sunum Hazırlama Siteleri

Prezi yerine kullanabileceğiniz birçok alternatif site bulabilirsiniz. Bence  diğerleri  Prezi kadar kullanışlı ve etkileyici değil.

PowToon  www.powtoon.com
SlideRocket  sliderocket
Google Slides  www.google.com/slides/

Emaze  www.emaze.com
Haiku Deck  www.haikudeck.com

Prezi örnek sunumu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. Unutmadan, Prezi’yi ücretsiz kullanılması durumunda hazırladığınız slaytlar “halka açık” public işaretlenmektedir. Özel slaytlar için Prezi ücret talep ediyor.

https://prezi.com/view/W5ezQkJQKWX2O4jP8aJP/

İyi sunumlar