Yurt Dışından Nasıl Ödeme Alırsınız?

E-ihracatçıların yurt dışı satışlarınızda kullanabileceği,  müşterilerinizden kolaylıkla ödeme alabileceğiniz birçok sistem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Hyperwallet, Payoneer, Etsy Payments, Transferwise.      

PAYONEER

Pratikliği ve güvenilirliğiyle hızlı çözüme ulaştıran bu ödeme sistemi, iki yüzden fazla ülkede, binlerce işletme tarafından tercih edilmektedir.  Paypal alternatifi olarak en çok kullanılan ödeme alma sistemi olarak ön plana çıkıyor. Fiverr, Upwork, Envato gibi sistemlerde kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte size Amerika, İngiltere, Çin gibi ülkelerde, ülke sınırları içerisinde banka hesabı açmanıza imkan sağlıyor

Yurtdışı e-ticarette en çok tercih edilen ödeme sistemi konumundadır ve bundaki en büyük etken Amazon, Etsy gibi pazar yerlerinde kolayca entegre olabilmesi, satıcı ödemelerini anında gerçekleştirmesidir. Birden fazla mağaza hesabınız varsa bu ödeme sistemi sayesinde ayrı hesaplar açmanıza gerek kalmadan tümünü Payoneer hesabınızda yönetebilirsiniz.

Komisyon oranlarından bahsedecek olursak, hesabınızda bakiye bulunduğu takdirde Payoneer sizden her yıl 29,95 dolar kesinti yapacaktır. Aldığınız ödemenin %0.50’si sizden komisyon olarak talep ediliyor.  Türkiye içerisinde ATM’ler aracılığıyla paranızı çekerken bir komisyonla daha karşılaşacaksınız. Her bankanın kendine göre komisyon oranları bulunmaktadır.

HYRERWALLET

Paypal tarafından satın alınan  Hyperwallet, Amazon’un önerdiği sanal ödeme sistemidir. Büyüyen işletmeler, kazanç ödemelerinin izlenmesini sağlayan teknoloji platformunu entegre etmek için Hyperwallet’i tercih ediyor. E-ticaretçilerin gözdesi Amazon, satışlarınızın tutarından kendi komisyon tutarını alarak kalan kazancınızı Hyperwallet hesabınıza aktarır. Hyperwallet’ten gerçekleştireceğiniz her para transferi için %5 komisyon tahsil edilir. Talep ettiğiniz tutar 1-3 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır.

 

TRANSFERWİSE

Popüler bir ödeme alma platformu Transferwise, global ödeme alma ve yapma konusunda son bir sene içerisinde çok iyi büyüyen bir startup aslında. 29 farklı para biriminde düşük işlem ücretleri ve hızlı bir şekilde ödeme alma, para transferi yapma hizmetlerini yapabiliyorsunuz. Üyelik ücretsiz.

Aynı Payoneer gibi yabancı ülke sınırları içerisinde banka hesabı da kullanabiliyorsunuz(Borderless) ancak bunun için bir şirketiniz olmalı veya vergi numarası girmelisiniz.      .

TransferWise’ın en önemli avantajlarından biri para transferi gerçekleşmeden önce şirket tarafından yapılacak olan herhangi bir kesinti durumu varsa önceden bildirmesidir. Para transferi işlemlerinizde ilk 500 sterline ulaşılırsa ek bir ücret kesintisi bulunmamaktadır. 500 Sterlin limitini aşan işlemlerde ise; tek seferliğine mahsus 50 Sterlin size hediye edilir.

ETSY PAYMENTS

Farklı birçok ödeme kanalından tek tuşla ödeme alabilmenizi sağlatan Etsy Payments kredi kartı, banka kartı, Etsy Credits gibi kanallar üzerinden satıcıya ödemeyi aktarabiliyor. Etsy ödeme yöntemi olarak havale/EFT, mobil ödeme, kapıda ödeme, hediye çekiyle ödeme gibi alternatifleri müşteriye sunar. Fakat Etsy kendini garantiye almak açısından online ödeme yöntemini daha fazla tercih etmektedir. Komisyon oranları ise; Her satış fiyatı üzerinden %6,5+3 TL komisyon alınır. Ek olarak da %2.5 döviz dönüşüm oranı kesilir.

Etsy üzerinde gerçekleşen satışların %84’ü Etsy Payments ödeme seçeneğiyle, %15’i Paypal ile ve %1’i diğer ödeme seçeneğiyle gerçekleşir.

WEBmoney

Özellikle Rusya’da çok kullanılıyor. Para gönderme ve alma konusunda oldukça iyi diyebilirim. Ödeme almak için her iki tarafın da üye olması lazım

 

 

Sadece bilgi amaçlı verilmiştir. Yapılabilecek işlemlerden www.muratyilmaz.biz.tr sorumlu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir